No to mamy problem…

Andrzej DąbrowskiWF 2 Comments

19 października odbyła się dyskusja przedstawicieli branży ślubnej z Wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosławem Gowinem, Minister Rozwoju Olgą Semeniuk, Głownym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem.

Rozmowy miały na celu przedstawienia trudnej sytuacji jaka panuje w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym koronawirusem, spowodowanymi obostrzeniami, zakazami, które rząd ogłosił w rozporządzeniach. Rozmawiano o strategiach działania, które powinny ustabilizować temat ślubów i wesel w roku 2021. Podczas dyskusji przedstawiciele przedsiębiorców branży ślubnej wnioskowali o szybkie wdrożenie środków pomocowych dla branży.

Poniżej sprawozdanie z wideo – konferencji.

W rozmowach brała udział Agnieszka Winnicka, która jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej i to ona zainicjowała wczorajszą, wieczorną wideo – konferencję przedstawicieli branży florystycznej mającą na celu przedstawienie wyników rozmów z rządem i szukaniem rozwiązań problemu jaki może zablokować wypłaty środków pomocowych dla właścicieli pracowni florystycznych, którzy najbardziej ucierpieli z powodu odwoływanych ślubów i wesel.

Na spotkanie online zaproszono wiele osób związanych z naszą branżą a ostatecznie uczestniczyło w nim 6 osób: Lena Stryjska, Marta Kondzielnik, Agnieszka Winnicka, Anita Kociubinska, Tomasz Max Kuczyński i Andrzej Dąbrowski.

Omówiliśmy aktualną sytuację i szukaliśmy rozwiązań, które pozwolą złagodzić skutki kryzysu w branży dzięki wypłatą środków firmom, które w znacznym stopniu utraciły przychody z działaności florystycznej.

Błahy problem – numery PKD w branży florystycznej

Jak wiecie branża florystyczna funkcjonuje pod wieloma kodami PKD, a to kody wiodące będą wyznacznikiem przyznawanego wsparcia. Przeważnie florystyczne firmy działają pod dwoma kodami PKD:

47.76.Z – Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania

Z kodami PKD jest wiele zamieszania nawet kod 47.76.Z jest nieprecyzyjny gdyż w tym samym kodzie kwiaciarnie występują ze sklepami nasiennymi i zoologicznymi. Do tej pory jedynym kłopotem było to, że tak naprawdę nikt nie wie ile podmiotów działa w branży florystycznej, ale teraz może być to konkretny problem z przełożeniem na biznes.

O wsparciu rządowym zadecydują spadki obrotów oraz kod PKD. Ponieważ zaproponowana była długa lista kodów to musiało nastąpić ostre cięcie. W nadchodzącym tygodniu mają zostać ogłoszone kryteria i zasady wsparcia. Istnieją obawy o to, że przez brak konkretnego PKD dedykowanego pracowniom florystycznym, pomimo znacznych spadków przychodów wiele firm nie dostanie wsparcia. Dlatego jest pomysł i przygotowano “Petycja Branży Ślubnej odnośnie przyznawania wsparcia w oparciu o rozszerzone PKD i oświadczenia firm” aby pozostawić szeroką listę PKD i dodatkowo dołączać oświadczenia o tym, że głównym źródłem przychodów firmy jest działalność związana ze ślubami.

Działania na już i na potem

Analizując aktualna sytuację i fakty zasugerowałem Tomaszowi Kuczyńskiemu, który uczestniczył w spotkaniu z ramienia Stowarzyszenia Florystów Polskich aby stowarzyszenie jak najszybciej wystąpiło z pismem do rządu wyjaśniającym brak konkretnego PKD dla firm działających jako pracownie florystyczne co może być powodem braku wsparcia w przypadku podziału środków dla konkretnej listy kodów PKD.

Kolejnym działaniem na już jest zebranie jak największej liczby podpisów pod petycją “Petycja Branży Ślubnej odnośnie przyznawania wsparcia w oparciu o rozszerzone PKD i oświadczenia firm”. Prosimy o udostępnianie tej petycji aby szybko zebrać jak największą liczbę podpisów. Doświadczenie z poprzednich miesięcy pokazuje, że nawet gdy pojawi się niekorzystna zapowiedź ze strony rządu w dniu jutrzejszym to jest szansa na poprawki w zasadach wypłat wspierających działalność firm z branży ślubnej.

Kolejne działanie jakie zaproponowałem to wystąpienie Stowarzyszenia Florystów Polskich do Głównego Urzędu Statystycznego o ustanowienie konkretnych kodów PKD dla kwiaciarni i pracowni florystycznych co w końcu uporządkuje dane o podmiotach branży i oddzieli kwiaciarnie od sklepów prowadzących sprzedaż nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych. Klarowna sytuacja może ułatwić łatwe wydzielenie podmiotów działających w branży florystycznej.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski to magister ekonomii, który urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. W 1994 roku zaangażował się w biznes florystyczny, który kontynuuje do dziś. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, specjalizując się w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Aktualnie Grupa Florystyczna Florand, którą stworzył i zarządza skupia wiele florystycznych marek działających w różnych sektorach kwiatowego rynku. Jego szeroka wiedza z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym pozwala mu świadczyć usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej. Ponadto, dzieli się swoją pasją i doświadczeniem, pisząc artykuły o biznesie florystycznym, które publikowane są na blogach wsparcieflorystow.pl i otwieramkwiaciarnie.pl oraz w czasopiśmie NDiO - Flora. https://www.florand.com.pl/nasze-marki/

Komentarze(y) 2

  1. W 2010r otworzyłam studiokwiatwe es Flores,pierwsze w moim mieście trudniace się dekoracja i aranżacją przyjec weselnych,początek był trudny ale ruszyłam i kiedy nastąpił rozkwit firmy na dobre,pojawił się koronowirus,restrykcje,zamknięcie sal weselnych i resteuracji spowodowało spadek obrotów i trwa to do chwili obecnej,brak wsparcia dla pracowni florystycznych,nieczytelne pkd,dofinansowania obejmujące wszystkie działalności a brak pracowni florystycznych czy kwiaciarni.Czy ktoś z rządu zastanawia się że większość marketów przejęła na dużą skalę handel kwiatami,jak my małe jednoosobowe firmy możemy konkurować z potentatami które sprowadzają całe tiry kwiatów ciętych i doniczkowych.To jest Polska sprawiedliwość i dbałość rządu o małe firmy,wchodzi od stycznia mały zus dla firm które mają kontynuację,a te które płacą duży i mają małe obroty nie mogą przejść z dużego na mały bo nie mają kontynuacji.Pozostalo mi zlikwidować firmę po 15 latach,bo tylko Ci co umieją lawirowac przetrwają.To jest POLSKI LAD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.