Trwają prace nad kolejnymi działaniami antykryzysowymi dla firm. Po analizie zapowiedzi zmartwi mnie jedno określenie firm objętych rządowym wsparciem – „branże objęte restrykcjami sanitarnymi”. Co znaczy ten zapis? Na czym będzie polegała weryfikacja – kod PKD, czy może fakt bycia objętym restrykcjami i stosowne oświadczenie w tym temacie?
Czy podmioty z branży florystycznej: kwiaciarnie, pracownie florystyczne, hurtownie kwiatów, ogrodnictwa, szkoły florystyczne były objęte restrykcjami sanitarnymi? Czy zostaną uznane za objęte restrykcjami sanitarnymi? Czy ktoś pilnuje naszego interesu, czy ktoś o to walczy?
W związku z restrykcjami sanitarnymi, wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 – 10 działań celem ochrony miejsc i przedsiębiorstw. Zespół Grupa PFR ponownie zrobi wszystko, aby pomóc firmom i pracownikom możliwie bezpiecznie przejść przez kolejną falę pandemii — czytamy na Twitterze.
Znamy już podstawowe założenia. W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców.
1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami
Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.
Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.
2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR
Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.
Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.
3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)
Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP
Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże
4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjam
Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi
5. Dofinansowanie zatrudnienia
Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy
Dla kogo: wszystkie branże
6. Przedłużenie postojowego
Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami
Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi
7. Zwolnienie ze składek na ZUS
Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami
Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi
8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP
Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi
9. Polityka drugiej szansy
Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw
Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji
10. Dofinansowanie leasingu
Pokrycie kosztów leasingu przez ARP
Dla kogo: branża transportowa
Obecnie nasza pomoc będzie bardziej selektywna, będzie trafiała do tych branż, do tych przedsiębiorców, którzy będą najbardziej tego potrzebowali.
Premier Morawiecki dodał, że chodzi o ok. 25 branż czy podbranż.
Mamy propozycje, teraz pozostaje czekać na szczegółowe wytyczne.
Komentarze(y) 1
Ciekawa jestem czy coś kwiaciarnie dostaną żeby nam pomóc, wiosną było łatwiej bo sadzonki na balkon, teraz zima….
Jestem dość pomysłowa ale teraz chyba nie wiem jak to ugryźć. A najgorsze że otwarcie Kwiaciarni miałam 4 grudnia 2019 więć chyba tylko zamknąć, a było to marzenie moje