Sytuacja jest bardzo dynamiczna, z okresu gdzie przez pewien czas obserwowaliśmy co się dzieje za granicą przeszliśmy do etapu, gdy zagrożenie jest już realne na terenie Polski.
W związku z doniesieniami dotyczącymi rozwoju infekcji COVID-19 na świecie oraz mając na uwadze dobro florystów, całego personelu kwiaciarni oraz przede wszystkim klientów, apelujemy o wzmożoną czujność i stosowanie się do oficjalnych zaleceń w zakresie profilaktyki i higieny.
Póki co nie ma zalecenia do zamykania placówek handlowych. Właściciele kwiaciarni stoją przed decyzją – co dalej? Zamknąć kwiaciarnię i czekać na rozwój sytuacji? Czy pracować dalej przestrzegając wszelkich zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej?
Jak postępować aby zachować się odpowiedzialnie?
Główny Inspektor Sanitarny apeluje o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które można znaleźć w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus.
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.
Główny Inspektor Sanitarny
Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.
W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.
Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.
Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.
Zalecenia dla obiektów handlowych
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju – we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym – przygotowało zalecenia dla obiektów handlowych.
Przypomnienie zasad BHP
Należy upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
Zachowaj dystans
Zaleca się, by podczas zakupów (obsługi klienta) zachować bezpieczną odległość od rozmówców (1-1,5 metra).
Ograniczaj przyjmowanie gotówki
Zwraca się uwagę na promowanie w placówkach handlowych płatności bezgotówkowych, gdyż wirus może przenosić się przez banknoty.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Nie obawiaj się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym lady, blaty, półki, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. klawiatury, terminale płatnicze) muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają klienci i pracownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Regularne i staranne sprzątaj
Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem. Należy zobligować pracowników do częstszego czyszczenia wszystkich powierzchni w sklepach.
NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe!
Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
Tak więc z rozwagą, bez paniki, odpowiedzialnie… Cały czas należy stosować się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej – https://gis.gov.pl/