Przypominam, że od 2011 roku prawie wszystkie podmioty wytwarzające odpady mają obowiązek składać sprawozdanie o wytworzonych odpadach oraz o sposobie ich zagospodarowania do Urzędu Marszałkowskiego w terminie do 15 marca za rok poprzedni. Jeżeli więc w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wytwarzane są odpady, w/w obowiązek dotyczy również Państwa. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary (grzywna do 10 tys. zł.) nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez inspektora ochrony środowiska, który może skontrolować również kwiaciarnię. Oczywiście istnieją też inne obowiązki dotyczące odpadów i ochrony środowiska, podstawowe to ewidencyjne. Jeżeli nie prowadzicie Państwo takich ewidencji i nie jesteście pewni czy ten obowiązek dotyczy waszego przedsiębiorstwa wskazany, należy skontaktować się z specjalistą w tej dziedzinie, gdyż jak wspominałem konsekwencje karne są drastyczne i gorsze niż za przestępstwa pospolite.
Dochowanie terminów składania sprawozdań z przepisów o odpadach jest tak samo ważne jak przy rozliczeniach podatkowych. Przekonało się o tym w ubiegłym roku wiele podmiotów, na które nałożono po 10 tys. zł kary za niezłożenie zbiorczych danych o wytworzonych odpadach. Wprawdzie ustawę szybko zmieniono i dziś kary są znacznie niższe, ale terminów dochowywać trzeba.
Zgodnie z kartami przekazania
Przygotowując sprawozdanie dla urzędu marszałkowskiego o wytworzonych odpadach za ubiegły rok, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie dane były zgodne ze stanem rzeczywistym. Przede wszystkim należy dokładnie policzyć odpady powstałe w danym przedsiębiorstwie w ciągu całego roku. Największy problem to często braki w dokumentacji. Ilość wytworzonych śmieci powinna być bowiem znana z ewidencji lub kart przekazania odpadów. Dlatego tak ważne jest skrupulatne prowadzenie ewidencji odpadów i przechowywanie w jednym miejscu wszystkich kart. Dotyczy to zwłaszcza odpadów niebezpiecznych.
Komentarze(y) 3
Pingback: Rejestracja kwiaciarni w BDO - wsparcieflorystow.pl
Witam
a jezeli mam zgłoszone niesegregowane śmieci to co wtedy?
Author
Zgłoszenie niesegrowanych śmieci to jedno, podpisanie umowy na odbiór śmieci to drugie, prowadzenie ewidencji to trzecie, a jeszcze czym innym jest obowiązek składania co roku do Urzędu Marszałkowskiego stosownej informacji. Trzeba tylko przeanalizować rodzaje i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, a więc również nie ma obowiązku składania corocznego sprawozdania. Informacje przedstawia tabelka w artykule.